Bilim Uğruna Kendini Feda Eden 11 Bilim İnsanı - medyaturka

Bilim Uğruna Kendini Feda Eden 11 Bilim İnsanı

yonetim

Işıkları Kapat

Hata Bildir

Bilim Uğruna Kendini Feda Eden 11 Bilim İnsanı

Bilim Uğruna Kendini Feda Eden 11 Bilim İnsanı

Anasayfa » Bilim-Teknoloji » Bilim Uğruna Kendini Feda Eden 11 Bilim İnsanı

Pancar Tarlası Sunar.
Videolarımızın devamı için kanalımıza Abone olmayı unutmayınız. 🙂

Bilim uğruna birçok biliminsanı canını vermiş ya da yaptıkları bilimsel çalışmalar sırasında zarar görerek sonraki hayatlarını acılar içerisinde geçirmek zorunda kalmışlardır.İşte bunlardan en çok bilinenler;
Galileo Galilei ;Ortaçağ Avrupa’sında yaşamış İtalyan gökbilimci olan Galileo Galilei’nin bütün yaşamı Vatikan Kilisesi ile mücadele etmekle geçmiştir.Güneş merkezli evren kuramını savunduğu için iki defa engizisyon mahkemelerinde yargılanmış,aforoz ve idamla tehdit edilmiş ve en sonunda ömür boyu ev hapsi cezasına çarptırılmıştır. Geliştirdiği teleskoplarla uzay ve güneş hakkında daha önce hiç yapılamayan gözlemler yapmıştır.Ancak özellikle güneş üzerinde yaptığı bu çalışmalar göz retinası üzerinde aşırı hasara yol açtığı için ömrünün son yıllarında kör olmasına neden olmuştur.
Carl Wilhelm Scheele; İsveç asıllı Alman eczacı ve kimyager olan Scheele Oksijen, molibden, klor gibi elementlerin kaşifidir. Ayrıca gliserol, laktik asit ve hidrojen siyanür gibi çeşitli kimyasalları bulmuştur.Keşiflerini ve oluşturduğu her karışımını tatmak gibi bir alışkanlığı vardı ve kendisini ölüme götüren de bu alışkanlık olmuştur.Daha önce başına gelen hidrojen siyanür zehirlenmesinden mucize eseri hayatta kalmayı başarmış olsa da 21 mayıs 1786 ‘da bu kez cıva zehirlenmesi nedeniyle ölmüştür.
Jean-François de Rozier; Hidrojenle şişirilmiş bir balonla ilk defa Manş denizini geçmeyi başaran havacıdır. Aslında fizik ve kimya öğretmeni olan Jean-François de Rozier için uçmak bir tutkuydu.Bu nedenle Mongolfier kardeşlerin balonla uçuş denemelerinde gönüllü olarak yer aldı. 1783 yılında dünyanın ilk balon uçuşunu gerçekleştiren insan olmuştur.1785 yılında Fransa’dan İngiltere’ye balonla uçma projesi ne yazık ki onun son uçuşu oldu;Balonunun hava kaybedip yere çakılması neticesi hayatını kaybetti.
Alexander Bogdanov; Rus doktor, filozof, ekonomist ve bilim kurgu yazarıydı. 1924 yılında, kan nakli ile ilgili deneylerine başladı.Deneyleri bizzat kendisi üzerinde gerçekleştiriyor ve donörlerden aldığı kanı kendisine naklederek çalışmalarını geliştiriyordu.11 başarılı kan naklinden sonra 1928 yılında son almış olduğu kandaki sıtma ve tüberküloz mikropları nedeniyle hayatını kaybetmiştir.
Marie Curie;Radyoaktivite üzerine Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. Hayatını radyasyon araştırmaları ve radyoterapi üzerine bilimsel çalışmalar yaparak geçirdi.Bu çalışmaları sırasında sürekli radyasyona maruz kalması lösemi olmasına yol açtı ve 1934 yılında lösemiden hayatını kaybetti.

Humphry Davy;İngiliz fizikçi,kimyager ve mucit.Bileşikleri elektrik enerjisiyle ayrıştırmış ve elementleri saf olarak elde etmiştir. Bristol’daki, ciğer hastalarının tedavi edildiği hastanede yaptığı çalışmalarla türlü gazların fizyolojik etkilerini kendi üzerinde yaptığı deneylerle inceledi.Bu alışkanlığı nedeniyle pek çok kez ölümden döndü.Ama bu kötü alışkanlığı azot protoksitin anestezik özelliklerinin keşfini de sağlamıştır. Sık sık zehirlenmeler yaşaması ve bir deney sırasında azot triklorür patlamasının gözlerine kalıcı zarar vermesi sonucu ömrünün 20 yılını acılar içinde geçirerek 1829 yılında öldü.

11.08.2015 tarihinde eklendi 358 kişi izledi 

Yorumlar

İlgili Terimler :

BENZER VİDEOLAR

MüSlüMan biliM adaMları ve icatları!

MüSlüMan biliM adaMları ve icatları! 06.09.2015 tarihinde eklendi - 313 kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.